PhysioCarrier JPMBB

Ergonomický nosič PhysioCarrier JPMBB

Výrobca: Je Porte Mon Bébé

Verzia: PhysioCarrier Glazed Brown

Typ nosiča: celoprackový, vhodný pre deti od narodenia do približne 36 mesiacov (od cca 3,5 kg do 20 kg)

Cena: približne 125 € (bavlnená verzia) – 135 € (verzia s ekokožou)

nosic_jpmbb_019

Tento nosič som túžila vyskúšať už od okamihu, keď som ho prvýkrát uvidela na blogu francúzskeho výrobcu JPMBB. Môj mladší syn bol vtedy ešte úplne maličký a všetok svoj čas strávil v šatke, takže na nosiče som príliš vtedy nepozerala, no tento konkrétny nosič získal moju pozornosť za veľmi krátky čas. Nielen tým, ako dobre celý článok na blogu vyzeral a ako skvele pôsobili ich čiernobiele fotky, ale hlavne vychytávkami, ktoré ma upútali a ktoré som dovtedy na nosičoch nespozorovala. Prešli však až ďalšie 2 roky, kým sa mi nosič dostal do rúk. Bola som veľmi zvedavá, aké budú moje pocity a či z nosiča nebudem nakoniec sklamaná. Nebola som :-). Škoda len, že som si ho nemala možnosť vyskúšať s menším nosencom – ozaj by som sa chcela viac pohrať so súpravou booster. Poďme však pekne poporiadku.

Mäkký nosič zo 100% bavlny som testovala s nosencom Dávidkom, ktorý mal v čase testovania 26 mesiacov, 12 kíl a konfekčnú veľkosť približne 92. Ja mám 165 cm, 58 kg a nosím konfekčnú veľkosť 38. Nosič sme testovali po dobu približne 1 mesiaca, a to veľmi intenzívne na presuny, aktivity v prírode, denné spánky a túry (výborne sme sa s ním obaja zoznámili). Skúsili sme nosenie vpredu a vzadu, no intenzívnejšie sme ho už vzhľadom k veku a váhe syna využívali práve na nosenie na chrbte. Na chrbte to bol pre mňa osobne jeden z najvyhovujúcejších a najkomfortnejších nosičov zo všetkých celoprackových nosičov, ktoré som doteraz testovala či vlastnila. Pri nosení vpredu na bruchu mi vyhovoval menej, a to je aj hlavný dôvod, pre ktorý v celkovom hodnotení stratil nosič u mňa 1 bod. Inak by to bol pre mňa asi TEN nosič :-). Nosič umožňuje aj nosenie na boku, túto pozíciu sme s týmto konkrétnym nosičom neskúšali.

PhysioCarrier upúta už na prvý pohľad elegantno – športovým dizajnom, ktorého charakteristickou a dominantnou črtou je odzipsovateľný odvetrávací panel na chrbtovej opierke. Tým sa nosič klasifikuje na ergonomický nosič vhodný na pohodlné a komfortné celoročné nosenie. Využijete ho tak v chladnom a sychravom počasí (v zazipsovanom stave), ako aj počas teplých letných dní (v odzipsovanom stave). My sme ho testovali pri horúcich júlových a augustových teplotách, kde odvetrávací panel perfektne plnil svoj účel, no zazipsovaný sme ho bez problémov využívali na dovolenke v horách aj počas chladnejších večerov. Jednoducho stačí odzipsovať či zazipsovať panel po oboch stranách. Pri odzipsovaní odvetrávací panel zrolujete a ľahko uchytíte pomocou gumičiek po stranách. Takto zrolovaný odvetrávací panel môže slúžiť aj ako dodatočná opora pre spiace dieťatko (čo v našom prípade úplne stačilo a vôbec už nebolo treba dodatočne istiť hlavičku spiacemu dieťaťu kapuckou). Priehľadná sieťka na chrbte zo 100% polyesteru pôsobí pomerne krehko a môže budiť dojem, že sa pretrhne, opak je však pravdou. Je dostatočne silná a pevná, ale výborne sa poddáva telíčku dieťaťa a poskytuje mu tak oporu a komfort, ktoré potrebuje. Je na nej aj efektné logo výrobcu JPMBB. To nechýba ani na prednom paneli v zazipsovanom stave, kde tiež nájdete slávne vrecko z hybridnej šatky JPMBB Original na malé drobnosti na cestách.

nosic_jpmbb_007nosic_jpmbb_006nosic_jpmbb_005Odvetrávací panel v odzipsovanom stave slúži aj na dobrú kontrolu pozície dieťaťa v nosiči a pomôže tiež zabezpečiť kontrolu fyziologického držania tela dieťatka. Krásne si viete odsledovať, či je dieťatko v nosiči dobre uložené, či má hlavičku v osi s chrbátikom, ramienka a kolienka v jednej rovine a či má zaguľatený chrbátik (to samozrejme záleží aj od toho, aké staré je dieťatko – lebo inak vyzerá chrbtica novorodenca a inak chrbtica batoľaťa – prečítaj si viac o zásadách zdravého nosenia a bezpečnosti pri nosení).

Ja ako skôr “šatková” mamina mám rada pohodlie a komfort, ktoré ponúka šatka, a to hlavne v oblasti bedier, ramien a chrbta. Pri tomto nosiči som však ocenila prekvapujúce pohodlie, ktoré zabezpečovali pomerne masívne, 2,5 cm hrubo polstrované ramenné popruhy a bedrový pás. Bežne pri celoprackových nosičoch a pri dlhšom nosení potrebujem prekrížiť na chrbte ramenné popruhy, no pri PhysioCarrier nosiči som nemusela a nosila som ho s neprekríženými popruhami. Bedrový pás je dobre tvarovaný a nie príliš široký a čo som ja osobne ocenila je to, že aj “bedrák” aj ramenné popruhy sú vyrobené z priedyšného materiálu, takže sa ani v lete tak veľmi na týchto dosť namáhaných miestach nespotíte.

nosic_jpmbb_021

Osobne skôr oceňujem mäkké šatkové nosiče, resp. nosiče s mäkkými šatkovými popruhami a mäkkým tenkým bedrovým pásom, no pri PhysioCarrier nosiči som vyslovene oceňovala istotu a oporu, ktoré nosič poskytoval po celý čas nosenia a nášho testovania (pripomenulo mi to fakt, že skutočne môžete mať radi tak odlišné nosiče, ak vám proste “sadnú”). Nemám veľmi rada, ak mi pri celoprackových nosičoch odstávajú ramenné popruhy, ak sú priširoké či veľmi mohutné, no a nič z toho som teda rozhodne necítila ani pri testovaní PhysioCarrier od JPMBB. Nosič na tých správnych miestach pekne priľnul k telu môjho syna aj k môjmu, nikde neodstával, nikde netlačil, krásne rozkladal váhu noseného dieťaťa. 

Taktiež na tomto nosiči iste zaujme riešenie v spodnej časti chrbtovej opierky na mieste, kde sa opierka spája s bedrovým popruhom. Toto miesto nosiča je medzi nôžkami dieťatka krásne rozšírené a uspôsobené na ergonomické a pohodlné hlbšie podsadenie dieťatka v nosiči – naozaj veľmi premyslené a pôsobivé, ako sa dá ešte lepšie a efektívnejšie podoprieť vnútorná časť  stehien dieťatka.

nosic_jpmbb_001

Spomínala som, že nosič je vhodný už od narodenia, resp. od váhy dieťaťa 3,5 kg. Stačí si zadovážiť sadu booster, ktorá sa dokupuje samostatne a stojí približne 12 €. Toto voliteľné odnímateľné príslušenstvo tvorí pomerne mäkký, tvarovaný a vyberateľný vankúšik pod zadoček dieťaťa a polstrovaný valček, ktorý sa vkladá za krk dieťaťa. Vankúšik sa vkladá do elastickej kapsy všitej v tej oblasti vnútornej časti chrbtovej opierky, kde sa má správne vkladať do nosiča dieťatko. Veľkou pomôckou je aj presne označené miesto, kde je potrebné uložiť do nosiča na vankúšik dieťa (a to slovami “tu posaďte svoje dieťa” po francúzsky aj anglicky, čo zaiste ocenia aj začínajúci nosiaci rodičia).

nosic_jpmbb_022

Vankúšik sa vkladá do elastickej kapsy zošitým švom dole (viď video). Tento vankúšik umožňuje nosiť v nosiči novorodenca rešpektujúc jeho fyziologickú polohu (tzv. abdukčno – flekčnú polohu čiže anatomickú polohú, ktorú novorodenec zaujíma už v maternici – horné končatiny v ohnutom flekčnom postavení, dolné končatiny v abdukčnom postavení v bedrovom kĺbe, kolienka vyššie než zadoček, chrbtica mierne zaguľatená pripomínajúca písmeno C, hlavička v osi s telíčkom bez vychyľovania do strán alebo do predklonu či záklonu, voľne uložené a nezrotované členky). Vankúšik oceníte aj pri starších deťoch pri nosení na chrbte, lebo dieťatko tak získava lepší výhľad na svet. Pri ťažších deťoch tak nosiaca osoba získava pocit akokeby niesla batoh – oveľa jednoduchšie sa tým vyrovnáva gravitácia a rozkladá sa váha dieťaťa. My sme booster vankúšik vôbec neskúšali, nakoľko samotný nosič už ako taký umožňoval skvelé a dostatočne vysoké nosenie na chrbte. Vankúšik odporúča výrobca používať približne do 18 m života dieťaťa, potom môžete pokojne prejsť na nosenie bez neho (tento údaj je len orientačný, je treba sa riadiť svojim dieťaťom, jeho váhou, výškou a konfekčnou veľkosťou).

Polstrovaný valček, ktorý sa vkladá do sieťovanej valcovej kapsy za krk dieťaťa, je taktiež súčasťou booster sady. Má tvar valca a na konci sú cvoky, ktorým sa na ramenné popruhy valček prichytí, aby tak zaistil dostatočnú oporu v oblasti krčnej chrbtici pre vaše dieťatko (tento valček by sme mohli prirovnať k pomôcke, ktorá sa môže použiť aj pri nosení novorodenca v pevnej šatke – za vrchný lém šatky sa môže vkladať tenká malá zrolovaná žinka, ktorá zabezpečuje oporu v oblasti krčnej chrbtice dieťaťa). Ja som valček už pri mojom staršom dieťati intenzívne nepoužívala, ale párkrát som ho použila pri dojčení – nemusela som tak pridržiavať hlavičku môjho už zaspávajúceho syna :-). Ak už valček pri starších deťoch nepoužívate, “prázdna” sieťka neprekáža ani z estetického hľadiska – je tenučká a poddajná a dá sa skryť hoci aj za krk dieťatka, ale nie je to ozaj nutné. Vkladanie vankúšika a valčeka do káps nie je vôbec náročné – rýchle a jednoducho to dokážete hravo sami. Tak isto verím, že po počiatočnom zoznámení sa s vankúšikom a zvládnutí základnej manipulácie s ním aj začiatočníci nosiaci rodičia zvládnu vkladanie dieťatka do nosiča PhysioCarrier (iste pomôže aj veľmi názorné a detailné video).

Ak vám dieťatko zaspí, môžete využiť aj priedyšnú a sieťovanú kapucku, ktorá je všitá k prednému dielu nosiča napevno, nedá sa teda odoberať. Je vyrobená z rovnakého materiálu ako zvyšné sieťovinové časti nosiča. Je ľahúčka a tým, že je aj sieťovinová, nebude tak prekážať na hlave ani deťom, ktoré odmietajú čokoľvek cez hlavičku. Transparentnosť kapucky ocenia aj nosiaci rodičia – ľahšie si odkontrolujú momentálny stav svojho dieťatka v nosiči. Na videu od výrobcu je ukázané, ako sa dá gumičkami prichytiť kapucka o horné cvočky na ramenných popruhoch (na dolné sa zapína valček za krkom dieťatka) a ako sa tieto cvočky dajú po ramenných popruhoch posúvať tak, aby ste docielili pevnejšie napnutie gumičkových pútok a tým docielili lepšiu oporu pre hlavičku spiaceho dieťaťa. Na nosiči, ktorý som však testovala ja, táto možnosť nebola. Čiže horné cvočky boli uchytené na ramenných popruhoch napevno, a tým pádom sa nedali posúvať, čo môže byť malým nedostatkom nosiča. Každopádne, zrolovaný odvetrávací panel nám skvele slúžil ako dostatočná opora za krkom, takže vôbec nebolo nutné kapucku používať. Ak kapucku nepoužívate, môžete si ju z časti zastrčiť za vrecko na prednom paneli, takže vám nebude prekážať.

Nosič PhysioCarrier je výškovo nastaviteľný nosič – bočné popruhy po stranách chrbtovej opierky vám umožnia presné nastavenie nosiča podľa potrieb a veku dieťaťa. V praxi to tiež znamená, že dieťatku dokážete ešte individuálnejšie a lepšie podoprieť a zdvihnúť kolienká (a docieliť tak abdukčno – flekčné postavenie končatín alebo “ľudovo” povedané, lepšie docielite to, aby zadoček a kolienka dieťaťa vytvárali pekné písmeno M), ako aj lepšie podsadiť panvu dieťaťa pre širší a pohodlnejší sed. Taktiež pomocou bočných popruhov dokážete docieliť okrúhlejší chrbátik. Ja som bočné popruhy povoľovala na maximum, keď syn v nosiči zaspal a dávala som mu rúčky dnu, aby nosič jeho uvoľnenému telíčku aj počas spánku dodával dostatočnú oporu vo všetkých častiach chrbtice, a to krčnej, hrudnej aj driekovej. Naopak, keď bol bdelý a chcel mať ruky von, sťahovala som bočné popruhy na maximum. Uistila som sa vždy, aby výška chrbtovej opierky siahala po lopatky, a tak poskytovala dieťaťu dostatočnú a bezpečnú oporu pri nosení.

nosic_jpmbb_024nosic_jpmbb_023

Nosič PhysioCarrier od JPMBB je pre mňa ideálnym nosičom na nosenie na chrbte, a to predovšetkým vďaka tomu, ako krásne vysoko v ňom dieťatko na chrbte je. Nie je nutné ani nijako obzvášť extra zapínať bedrový pás vysoko pod prsia – naozaj stačí štandardné zapnutie v oblasti pásu. Veľmi zaujímavou a pôsobivou pomôckou či vychytávkou pri tomto nosiči je predné zrkadielko uchytené na jednom z popruhov, pomocou ktorého si viete stále odkontrolovať reakcie svojho dieťatka, keď je na chrbte. Mnohým mamičkám vadí, ak nevidia na svoje dieťa, keď ho nosia v šatke či nosiči na chrbte. Aj z hľadiska bezpečnosti pri nosení svojho dieťaťa v ergonomickej pomôcke by ste za každých okolností mali vidieť na svoje dieťa, a vedieť tak odkontrolovať jeho stav, pocity a momentálne reakcie. Preto si maminy pomáhajú mobilným telefónom či externým zrkadielkom, ktoré nosia so sebou. Nosič PhysioCarrier to má so šikovným zrkadielkom dobre premyslené, za čo mu v našom testovaní dávame bod k dobru :-).

MK3A8173.jpg

PhysioCarrier je typ nosiča s prackami umožňujúcimi doťahovanie do oboch strán. Môžete si tak pohodlne nastaviť ramenné popruhy presne tak, ako to vyhovuje vám. Ja osobne si rada dotiahnem popruh na jednej strane na maximum a doťahujem a používam potom už len jeden z nich, ale je to subjektívna záležitosť, takže sa pokojne riaďte svojimi vlastnými preferenciami :-). Aby ste popruhy nemali zbytočne dlhé, zrolujte si ich a prichyťte gumičkami na konci. Čo sa týka pracky na bedrovom popruhu, nemá extra bezpečnostné istenie v podobe zámky či trojitého istenia, ako je to u niektorých iných nosičoch, no nechýba bezpečnostná elastická gumička pre prípad nežiadúceho rozopnutia. Bedrák sa doťahuje ľahko a pracka vôbec nepovoľuje.

MK3A8197

Spojovací posuvný chrbtový / hrudný popruh je pružný a elastický, takže aj po dobrom dotiahnutí vám dokáže zabezpečiť dodatočný extra komfort pri pohybe. Ocenia ho aj praváci, aj ľaváci, nakoľko sa dá doťahovať do oboch strán. K ramenným popruhom je uchytený zaujímavým spôsobom, a to špecialnými plastovými úchytkami, ktoré sa po ramenných popruhoch pohybujú podobne ako po koľajničke. Takto si dokážete pomerne jednoducho sami posúvať popruh do takej výšky, ako to je pohodlné práve vám. Na jednej strane je to ozaj výborná vychytávka, pretože sa popruh ľahúčko kĺže po koľajničke smerom nahor aj nadol, ale na druhej strane sa pri istej výške pri nosení na bruchu aj na chrbte môže skĺzavať.

nosic_jpmbb_013

Starostlivosť o nosič PhysioCarrier je jednoduchá – nosič sa perie v práčke na jemnom resp. šetrnom cykle a nechá sa následne voľne uschnúť, najlepšie na čerstvom vzduchu (pozor však na priame slnko, mohlo by vám vyťahať farbu na nosiči). Žehlenie, chemické čistenie a sušenie v práčke je podľa výrobcu a jeho odporúčaní na štítku na nosiči zakázané.

Samozrejmosťou je u tohto výrobcu starostlivosť o zákazníka aj v podobe vlastného videokanálu. Všeobecný videokanál výrobcu nájdete tu. Nosenie novorodenca v nosiči PhysioCarrier, ako aj detailné rozobratie jeho funkcií a nastavenia, nájdete tu alebo na videu nižšie.

ZHRNUTIE

VÝHODY

  • krásny dizajn s množstvom vychytávok (booster sada, bočné popruhy umožňujúce o.i. lepšie podsadenie dieťatka, sieťovaná jemná kapucka na istenie hlavičky spiaceho dieťaťa, jedinečný posuvný spojovací hrudný / chrbtový popruh, a.i.),
  • rozšírená časť medzi nôžkami dieťaťa na hlbšie a pohodlnejšie ergonomické a zdravé nosenie dieťatka,
  • odzipsovateľný odvetrávací panel na chrbtovej opierke robí z tohto nosiča ideálny celoročný nosič do každého počasia a podnebia,
  • dieťatko krásne vysoko na chrbte (dá sa to ešte viac docieliť použitím vankúšika zo sady booster),
  • pohodlné polstrované priedyšné ramenné popruhy a bedrový pás zabezpečujúce komfortné nosenie aj počas viacerých hodín nosenia.

NEDOSTATKY

  • pri nosení vpredu náročnejšie doťahovanie popruhov popod pazuchami (má s tým však problém len ten nosiaci rodič, ktorý je tak, ako ja, zvyknutý za každým vkladaním resp. vyberaním dieťaťa do/z nosiča povoľovať a doťahovať ramenné popruhy; tí, ktorým stačí počiatočné nastavenie ramenných popruhov a ich následné zanechanie v danej pozícii to prekážať nebude, nepocítia to),
  • uchytenie kapucky o cvoky na ramenných popruhoch napevno (dá sa to však poriešiť skrátením gumičiek na kapucke a je možné, že som mala ja nejaký iný kus na testovanie).

CELKOVÝ DOJEM

ODPORÚČAM / NEODPORÚČAM ergonomický nosič PhysioCarrier JPMBB, ktorý rešpektuje fyziologickú polohu dieťaťa, je použiteľný na novorodenca a aj na staršie batoľa, je vhodný aj pre začiatočníkov v nosení, umožňuje nosenie vpredu, na boku aj na chrbte, je pohodlný, štýlový a jedinečný a vďaka odzipsovateľnému odvetrávaciemu panelu vhodný do každého ročného obdobia a podnebia.

FOTOGALÉRIA

nosic_jpmbb_015

nosic_jpmbb_014

nosic_jpmbb_018.jpg

nosic_jpmbb_020

MK3A8180

MK3A8171

nosic_jpmbb_025

POĎAKOVANIE

Ďakujeme za krásne fotky Braňovi Novákovi z newman.sk.

Tento portál nenahrádza lekárske stanoviská. Je vyjadrením osobných skúseností a názorov autora. Autorské práva sú vyhradené. Akékoľvek použitie častí alebo celku, najmä rozširovanie a publikovanie textov, fotografií či iného obsahu z mamamanosislaskou.wordpress.com akýmkoľvek mechanickým alebo elektronickým spôsobom aj v inom než slovenskom jazyku je možné len so súhlasom autora webstránky mamamanosislaskou.wordpress.com.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s